Test Otomasyon Aracı olan Katalon Studio’yu Tanıyalım

0
2.907
Görüntüleme

Merhaba arkadaşlar,

Bugün benimde çalıştığım iş yerinde beğenerek kullanmış olduğum test otomasyon aracı olan Katalon Studio hakkında bilgi vereceğim. Bu programı kullanmadan önce Firefox tarayıcısının eklentisi olan Selenium IDE yi kullanıyordum fakat regression testler için çok basit kalıyordu, bu sebeple alternatif olarak kullanabileceğim test otomasyon aracı arıyordum ve Katalon Studio programını buldum, ardından Selenium IDE eklentisini kullanmayı bıraktım.

Evet arkadaşlar, Katalon Studio Web ve Mobil uygulamalarınızın testleri için kullanabileceğiniz bir programdır.  Java tabanlı olup programın bütün özellikleri ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan da programı kullanmaya başlayabilirsiniz. Programın içerisinde bulundurduğu keyword ler sayesinde hızlı bir şekilde test case ler oluşturabilirsiniz, istediğiniz takdirde de custom keyword lerde oluşturabilirsiniz. Yeni başlayan kişiler için programın yine güzel özelliklerinden bir tanesi olan Record özelliği bulunmaktadır, bu şekilde manuel olarak yaptığınız testleri hızlı bir şekilde otomatik hale getirebilirsiniz.

Değinmek istediğim bir konu da Cross Platform özelliğidir. Yazmış olduğunuz script e ek kod yazmadan Cross Platform (Chrome, Firefox, Safari, Internel Explorer vs) test yapma imkanı sağlayan bir programdır. Son olarak da şunu söyleyeyim program aktif olarak geliştirilmeye devam ediyor her geçen gün yeni özellikler geliyor. Kullanmanızı tavsiye ederim.

İlerleyen zamanlarda yazacağım makaleler Katalon Studio kullanımı ile ilgili olacak.

Katalon Studio indirme linki : https://www.katalon.com/#katalon-download

CEVAP VER

Yanlış bir e-posta adresi girdiniz!
Lütfen adınızı buraya girin Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.