Selenium WebDriver da Ekran Görüntüsü Alma (Java)

0
1.205
Görüntüleme

Merhaba Arkadaşlar;

Selenium WebDriver eğitim makalelerimiz devam ediyor. Bugünki konumuz Selenium WebDriver da başarısız (Failed) bir test case durumunda otomatik olarak ekran görüntüsü almak olacak.

Manuel yapılan testlerde, yazılımcıların hataları daha iyi anlaması ve daha kolay simule edebilmesi için test raporlarımıza gerekli resim ve/veya videoları yüklüyoruz. Test otomasyonlarında, test sırasında faile düşen caselerde, seleniumdaki hata mesajının yanı sıra hatanın hangi sayfada gerçekleştiğini görmenin işi kolaylaştıracağını düşünüyorum. Yapacağımız işlemler gayet basit ve hızlı olacak.

Ekran görüntüsü alırken bazı kütüphanelerden yararlanmamız gerekecek. Hadi başlayalım ;

  1. http://commons.apache.org/proper/commons-fileupload/download_fileupload.cgi

Yukarıdaki link e tıklayın ve “commons-fileupload-1.3.3-bin.zip” adlı dosyayı indirin.

2.  http://commons.apache.org/proper/commons-io/download_io.cgi

Yukarıdaki linke tıklayın ve “commons-io-2.6-bin.zip” adlı dosyayı indirin.

 

İndirdiğiniz dosyalarda bulunan jar dosyaları Project →  Build Path → Configure Build Path → Add External JARs dan projenize ekleyin. Projeye JAR dosyası eklemeyi detaylı olarak anlatmıyorum. Bunun yerine size aşağıda bir link veriyorum. Burada bilmeyenler için detaylı olarak anlatılıyor.

https://www.wikihow.com/Add-JARs-to-Project-Build-Paths-in-Eclipse-(Java)

 

Ekran görüntüsü alma işlemini @AfterMethod içerisinde yapacağız. @AfterMethod nedir ? Kısaca bunu da açıklayalım. TestNG nin bir yöntemidir. @AfterMethod altında bulunan method veya methodlar, kullanılan sınıf (class) daki her bir methoddan sonra devreye girer ve çalışır. Yani her method için tekrar tekrar çalışacaktır.

Evet şimdi kodumuzu yazmaya başlayabiliriz ;

 

@Test annotationın altına örnek olarak bilerek başarısız bir test durumu yazdım. SampleFailedTestCase() methodu çalıştıktan sonra yukarıda bahsettiğim gibi  @AfterMethod altındaki FailedTestCaseScreenShot(ITestResult result) method çalışmaya başlıcak ve test başarısız olduğu için ekran görüntüsü çekecek.

Çekilen ekran görüntülerine Screenshots dosyasının altından ulaşabilirsiniz 🙂

Teşekkürler. Bol Testli Günler … 😉

CEVAP VER

Yanlış bir e-posta adresi girdiniz!
Lütfen adınızı buraya girin Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.