Selenium WebDriver da If/Else Kullanımı (Java)

2
2.045
Görüntüleme
Merhaba Arkadaşlar;

Bugünki makalemde sizlere Selenium WebDriver da If/else kullanımından bahsedeceğim. If/Else nedir ve hangi durumlarda kullanılır öncelikle bu soruları yanıtlayayım;

Yukarıda da göründüğü gibi, If bloğunun bulunduğu satıra gerçekleşmesi beklenen koşul yazılır. Test case If bloğuna geldiğinde buradaki koşul True(doğru) yada False(yanlış) bir değer üretir. True değer üretirse if bloğunun altındaki komutlar çalışır, False değer üretirse de else bloğunun altındaki komutlar çalışır.

Peki If/Else hangi durumlarda kullanılır? Örneğin test durumunuzda iki farklı koşul bulunmakta ve siz bu koşullara göre test durumunu devam ettirmek istiyorsunuz. İşte böyle bir durumda If/Else deyimi devreye giriyor. Şimdi bunu birer örnekle gösterelim.

  1. If bloğu çalışma örneği

Burada ki test durumunda if bloğunda bulunan koşulun içindeki Title değişkeninde tuttuğum metin ile current page title eşleşiyor ve konsola “Page Title eşleşti” mesajı yazacak.

2. Else bloğu çalışma örneği

Buradaki test durumunda ise Title değişkeninde örnek bir metin tutuyorum ve current page title ile eşleşmediği için kod, else bloğuna girecek ve konsola “Page Title eşleşmedi” mesajı yazacak.

Teşekkürler.

2 YORUMLAR

  1. Enes selam. Assert komutlarıları kullanarak testlerin fail yada pass ettiğini belirlemelisin. Böylelikle bu komutlarla loglamada yapmış olursun. Eline sağlık.

    • Projeye extent report u entegre ettim. Loglama yı orada yapıyorum aslında. Hatta bu akşam extent report la alakalı makale yazmayı da düşünüyorum. Teşekkürler yorum için 🙂

CEVAP VER

Yanlış bir e-posta adresi girdiniz!
Lütfen adınızı buraya girin Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.