Selenium WebDriver MacOS Kurulumu

0
1.423
Görüntüleme

Merhaba,

Bu yazıda, yeni başlayanlar için test otomasyonu ortamı hazırlayıp, küçük çaplı bir uygulama yapacağız. Kurulumları Mac OS işletim sistemi üzerinden java dili ve selenium kütüphanesi kullanarak gerçekleştireceğiz. IDE olarak da Intellij Idea kullanağız.

İlk olarak;
Otomasyonu java ile yazacağımızdan dolayı bilgisayarımızda java kütüphanelerinin yüklü olması gerekiyor. Bunun için http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk8-downloads-2133151.html adresinden JDK’nın son sürümünü dmg dosyası olarak indirip yüklüyoruz. Kurulumdan sonra, terminal ekranına java -version yazdığımızda aşağıdaki ekran karşımıza çıkıyorsa yükleme başarılı olmuştur.

İkinci olarak;

Projede kütüphane bağımlılıklarını ortadan kaldırmak için, maven aracını kullanacağız. Maven, bir java projesinde jar kütüphanelerine ihtiyaç olduğunda bu kütüphaneleri kendisi bulur ve projeye dahil eder.

Maven kurulumu için terminale brew install maven yazıp komutu çalıştırıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz. Kurulumdan sonra terminale mvn -version yazarak maven versiyonu, path bilgisini ve diğer detayları görebiliriz.

Kurulum tamamlandıktan sonraki adım, mavenı path olarak göstermek. (Windows sistemlerde çevresel verilere eklemek olarak adlandırılıyor.) Mac OS sistemse ise basit şekilde finder ekranından usr/local klasörüne(mavenın kurulduğu yer) giderek export PATH=/usr/local/apache-maven/apache-maven-3.5.2/bin:$PATH yazarak kurulumu tamamlıyoruz.

Not: Burada kurulum için yazdığımız komut, maven’ı başka bir dizine kurabiliyor. Ben düzenli olsun diye, manuel olarak PATH te belirttiğim yere taşıdım.

Üçüncü olarak;
https://www.jetbrains.com/idea/download/#section=mac adresinden Intellij Idea programını indirip kuruyoruz. Kurulumdan sonra program ilk açıldığında karşımıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

Create New Project diyoruz ve sol menüden Maven’ı seçiyoruz.

Aşağıdaki alanları dolduruyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Finish diyerek aşağıdaki ekrana geliyoruz.

Maven kullanılan projelerde, özet dosya diyebileceğimiz pom.xml dosyası ile tüm kütüphaneleri ve bağımlılıkları yönetebiliriz. İlerleyen zamanda pom.xml hakkında daha detaylı bilgi veriyor olacağım.

Testlerin çalışması için TestNG kütüphanesini Pom.xml dosyasına eklememiz gerekmektedir.

Aşağıdaki kodu pom.xml içerisine ekliyoruz.

 

Selenium kurulumu için gerekli kütüphaneyi de ekliyoruz.

 

Şimdi testimizi yazmaya hazırız. Sol menüden, Ilk_Uygulama > test > java dizinine gelerek sağ tık yapıyoruz ve new>Java Class seçerek ilk classımızı oluşturuyoruz. Aşağıdaki ekran karşımıza geliyor.

Yazacağımız test otomasyonu, testkalite.com http://testkalite.com/icerik-paylasmak-istiyorum/  url’ine giderek, ilgili formu dolduracak ve formun başarıyla gönderilip, gönderilmediğinin kontrolünü yapacak.

İlk testimizi tamamladık. Yeni yazılarda görüşmek üzere 🙂

 

CEVAP VER

Yanlış bir e-posta adresi girdiniz!
Lütfen adınızı buraya girin Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.