Cucumber ile Jenkins Entegrasyonu

0
2.579
Görüntüleme

Merhaba Arkadaşlar ;

Bugün, Selenium WebDriver da Cucumber ile yazılan test scriptleri Continuous Integration aracı olan Jenkins ile nasıl koşturulur bunu yazacağım. Cucumber kurulumu ile alakalı bir önceki makalem Selenium WebDriver da Cucumber Kullanımı‘na bakabilirsiniz.

 

Test Scriptlerimi Jenkins İle Neden Koşturmalıyım ?

Jenkins tool u piyasada en çok kullanılan Continuous Integration araçlarından bir tanesidir. Open source bir yazılımdır. Yaptığı iş ise geliştirilen projenin build, test ve deploy süreçlerini manual yönetmekten veya yönetirken hatalar yapmaktan kurtarıp, bu işlemleri otomatize etmeye yarayan bir yazılımdır. Biz testçiler de jenkins’i proje test aşamasında iken test scriptlerini çalıştırıp sonuçlarını rapor olarak alıyoruz. Test sonuçlarında çıkan kritik hatalar fix edilene kadar bu süreç sürekli tekrarlanıyor. Evet haydi başlayalım 🙂

 

1. Adım https://jenkins.io/ linke tıklayarak jenkins indirelim. Kurulumu oldukça basit.

Kurulum bittikten sonra tarayıcı adres alanına “localhost:8080” yazalım ve bekleyelim.

 

2. Adım : Jenkins in güvenli bir şekilde yönetici tarafından kurulması için default olarak belirlemiş olduğu ;

C:\Program Files (x86)\Jenkins\secrets

dizinde ki initialAdminPassword dosyasındaki şifreyi aşağıdaki resimde ok işareti ile belirtilen alana girelim.

 

3. Adım : Şimdi Install suggested plugins butonuna tıklayalım. İsterseniz Select plugins to install butonuna tıklayarak kullanmayacağınız plugin leri kurmayabilirsiniz.

 

4. Adım : Plugin kurma işlemi tamamlandıktan sonra jenkins paneline gireceğimiz user bilgilerini dolduralım.

 

5. Adım : Şimdi de maven projemizin pom.xml dosyasına aşağıdaki plugin i ekleyelim.

Buradaki önemli olan husus cucumber ile yazılan BDD test scriptlerini çalıştırdığımız CucumberRun class dosyasını include içerisinde belirtmemiz gerekiyor.

 

6. Adım : Şimdi tekrar jenkins ekranına geri dönelim. Jenkins’i Yönet menüsüne tıklayalım.

 

7. Adım : Global Tool Configuration menüsüne tıklayalım.

Daha sonra JDK installations da gerekli bilgileri dolduralım. JAVA_HOME alanına jdk dosyasının bulunduğu dizin belirtiliyor.

Maven installations da MAVEN_HOME alanına maven ekletisinin bulunduğu dizin belirtiliyor ve yapılan işlemler save ediliyor.

 

 

8. Adım : Şimdi de yine Jenkins’i Yönet kısmından Eklentileri Yönet menüsüne tıklanıyor.

 

Kullanılabilir sekmesinden ‘Maven Integration eklentisi kuruluyor.

 

9. Adım : Jenkins ana sayfasında ki ‘Yeni Item‘ menüsüne tıklanıyor. Daha sonra projenin adı ‘Enter an item name’ alanına yazılıyor. Maven projesi yapılandır seçeneğine tıklanıyor, ardından save butonuna tıklanıyor.

 

10. Adım : Şimdi de Yapılandırma bölümünde ki ‘kök POM’ alanına, projenizin pom.xml dosyasının bulunduğu dizin belirtiliyor. ‘Hedefler ve seçenekler’ alanına da clean install yazılıyor ve yapılan işlemler save ediliyor.

Bu sayfa da email gönderme, cucumber report, job belirleme gibi farklı işlemlerde yapılabilir ben makalenin dışına çıkmamak için bunlardan bahsetmiyorum.

 

11. Adım : Evet şimdi projemizi yapılandırabiliriz.

 

Örnek Cucumber Projehttps://github.com/enesaydinofficial/Sample-Test-Automation-Project/tree/master/SampleTestKaliteProject

CEVAP VER

Yanlış bir e-posta adresi girdiniz!
Lütfen adınızı buraya girin Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.