Test Senaryosu (Test Case) Nasıl Yazılır ?

7
10.835
Görüntüleme

Merhaba arkadaşlar,

Bugün ki yazımda makalenin başlığından anlaşılacağı üzere Test Case (Test Senaryosu) Niçin yazılır, Nasıl yazılır ve Nasıl bir şablona ihtiyacımız var, genel olarak bunlardan bahsedeceğim. Test senaryosu örnek şablona makalenin en altındaki linkten ulaşabilirsiniz.

ilk olarak Test Case Niçin Yazılır bu konu hakkında birşeyler yazayım.  Evet arkadaşlar Test Case, kullanıcıların ortaya çıkan üründen beklentileri karşılayıp karşılamadığını gösteren dokümanlardır. Önceden hazırlanan test senaryolarının test sorumlusu tarafından, GirdiÇıktıBeklenen SonuçGerçekleşen Sonuç şeklinde test senaryolarını işlemesidir. Sürekli yapılan testlerin belli zamandan sonra testçilerde ezbere test yapma alışkanlığı oluşturmaktadır. Bunun önüne geçmek için test sorumluları ellerinde Test Case ler bulundurmak zorundadırlar. Test Case yazarken en önemli hususlardan bir tanesi test senaryosu yazan kişinin oluşabilecek bütün senaryoları düşünüp, test senaryosuna eklemesidir.

Diğer konumuz olan Test Case Nasıl Yazılır ? birazda bu konu hakkında konuşalım. Test Case yazarken dikkat edilmesi gerekilen hususlardan biri, test senaryosu dokümanının okunabilirlik derecesi çok basit olması gerekiyor, normal bir kullanıcı dahi test case i rahatlıkla okuyabilmesi ve işleyebilmesi gerekiyor. Olgunlaşmış bir proje için binlerce test senaryosu oluşabilir bu sebepten dolayı her bir test senaryosunun benzersiz bir numarası yani ID si olmalıdır. Ayrıca test senaryoların bir adı olmalıdır ki entegrasyon testi yapılacağı zaman test senaryosunun adından arama yapabilelim.

Evet test senaryosunun en önemli yerleri ; Test Adımları (Test Steps), bir test senaryosu yazarken her şeyi adım adım yazmanız gerekiyor, senaryo işleyişini takip etmek açısından bu kısıma özellikle dikkat edilmelidir. Yazının önceki kısımlarında da bundan bahsetmiştim. Daha sonra Beklenen Sonuç (Expected Result), test senaryolarını yazarken kullanıcıların beklentilerini karşılayan yani sistemden beklenilen sonucu yazmanız gerekiyor. Son olarak da Gerçekleşen Sonuç (Actual Result) ise test senaryolarını işlerken, işlenilen testin başarılı olup olmadığını gördüğümüz alandır. Bu alanda beklenen sonuçtan farklı bir sonuç görüldüğü takdirde test senaryosu başarısız (Fail) olmuş demektir.

 

Aşağıdaki linkte örnek test case şablonu bulunmaktadir.

https://drive.google.com/open?id=0B4sQt21vHYhkcGwtbzl5MnhBc00

7 YORUMLAR

  1. Eline sağlık, güzel bir çalışma hazırlamışsın.. önemli bir adım olan pre- conditions ve post conditions lardan bahsetmen guzel olabilir

CEVAP VER

Yanlış bir e-posta adresi girdiniz!
Lütfen adınızı buraya girin Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.