Yazılım Test Mühendisliği – Mülakat Soruları

0
10.837
Görüntüleme

Merhaba Arkadaşlar ;

Uzun zamandır selenium webdriver ile alakalı makale yazıyordum. Bu sefer farklı bir konu belirledim sizler için. Bugünki konumuz yazılım test mühendisliği mülakat soruları hakkında olacak. Tabi ki sadece burada olan sorular olmayabilir. Her geçen gün test dünyasına yeni test metodolojileri ekleniyor, yeni test araçları tanıtılıyor.

 

  1. Hangi yazılım test metodojilerini biliyorsunuz ?

Bu çok genel bir soru ve projeden projeye değişkenlik gösterebilir. Başlıca test metodları: Kara-kutu testi, fonksiyonellik testi, stres testi, kullabilirlik testi, kullanıcı kabul testi. Projenin ihtiyacına göre bu test metodları kullanılır.

 

2. Kullandığınız test araçları nelerdir ?

Piyasada kullanılan birçok test aracı mevcuttur. Bunlardan bazıları; Selenium WebDriver, Katalon Studio, Silk WebDriver, Testinium, Sahi, Apache JMeter, Appium, Calabash, XCTest gibi araçlardır.

 

3. Test senaryonu yazarken nelere dikkat ediyorsun ?

Bu konuyla alakalı şu makalede detaylı olarak anlattım ;

Test Senaryosu (Test Case) Nasıl Yazılır ?

 

4. Birim Testi Nedir ? Birim testini kim yapar ?

Birim testi genellikle yazılımcılar tarafından yapılan test metodolojilerinden bir tanesidir. Tester kodu test etmeden önce developer lar kendi yazdıkları kodu veya bir başkasının yazmış olduğu kodu okuyarak, Code Coverage yaparak test eder. Bu şekilde modül test çıkmadan önce test edildiği için testerların yakalayacağı hataları daha önce görür ve düzeltir fakat çok zaman aldığından genellikle bu test yapılmaz.

 

5. Hata raporu oluştururken nelere dikkat etmeliyiz ?

Bu konuyla alakalı şu makalede detaylı olarak anlattım ;

Hata Raporu Nasıl Oluşturulur ?

 

6. Integration ve Regression testleri nedir ?

Integration testi, genel test olarak bilinen test metodojilerinden bir tanesidir. Birden fazla modül veya bileşeni olan bir sistemin birbirleriyle senkron bir şekilde çalıştığını kontrol eden test yöntemidir. Test otomasyon aracı kullanılarak da bu test yapılabilir.

Regression testi, test edilen ortamda test sonucunda çıkan hatalar çözüldükten sonra, sisteme yeni eklenen özelliğin, sistemin herhangi bir yerinin sorunsuz çalıştığını görmek için yapılan test yöntemidir. Bu test de test otomasyon aracı kullanılarak yapılabilir.

 

7.  Fonksiyonel ve Fonksiyonel Olmayan Test türleri nelerdir ?

Fonksiyonel testler, sistemin fonksiyonel olarak gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını gösteren test türleridir. Bir butonun işlevselliği test etmek, fonksiyonel teste örnek olarak gösterilebilir.

Fonksiyonel olmayan testler ise yük testi, stres testi, performans testi gibi test tiplerini içermektedir.

 

8. Yazılım Testi ile alakalı okuduğunuz kaynaklar nelerdir ? 

Bu konuyla alakalı şu makalede detaylı olarak anlattım ;

Yazılım Testi ile ilgili ingilizce kaynaklar (Web Siteleri)

 

9. Tost Makinesini nasıl test edersiniz ? (Yazılım ile alakalı olmayan herhangi birşey de olabilir)

Başta “bu nasıl soru” diye düşünebilirsiniz fakat buradaki amaç, sizin işinize olan dikkatinizi, hayal dünyanızın genişliğini öğrenmek veya vereceğiniz cevabın mantıklı olup olmadığını kontrol etmektir.

 

Makaleyi sürekli güncelliyor olacağım. Teşekkürler 🙂

CEVAP VER

Yanlış bir e-posta adresi girdiniz!
Lütfen adınızı buraya girin Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.